25. posiedzenie Sejmu


Nieuczciwa konkurencja w handlu żywnością, zmiany w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, rozluźnienie prawa o grach hazardowych oraz obywatelski projekt o wynagrodzeniach nauczycielskich – tymi sprawami zajmą się posłowie na 25. posiedzeniu Sejmu.

Problemem są też niekorzystne umowy narzucane rolnikom przez sklepy. Niektóre zobowiązują dostawców do płacenia za eksponowanie ich produktów (tzw. umowy półkowe) i działania promocyjne. Projekt ustawy napisany w Ministerstwie Rolnictwa zakłada ściganie nieuczciwych przedsiębiorców przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Będą im groziły kary administracyjne w wysokości do 3 proc. obrotu osiągniętego w poprzednim roku.

Z resortu rolnictwa wpłynął również projekt nowelizacji ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ustawa reguluje sposób dzielenia pracy w obrębie Agencji między regionalnymi oddziałami.

Ministrowie nauki i finansów przedstawią projekt tzw. małej ustawy o innowacyjności. Proponują zniesienie opodatkowania własności intelektualnej (np. patentów i praw autorskich) wniesionej jako wkład do spółek handlowych oraz podwyższenie maksymalnej kwoty kosztów kwalifikowanych (koszty podlegające refundacji z funduszy unijnych), których lista zostanie jeszcze poszerzona.

Minister finansów dopuści hazard w internecie. Obowiązujące od 2009 r. przepisy o grach losowych są restrykcyjne. Gry w ruletkę, pokera, kości lub na automatach są w tej chwili dozwolone wyłącznie w kasynach, które posiadają koncesję Ministerstwa Finansów. W internecie zgodne z prawem było jedynie zawieranie zakładów wzajemnych (czyli bukmacherskich). Jednak w sieci działały również serwisy z grami hazardowymi w języku polskim, których użytkownicy często nie zdawali sobie sprawy, że łamią prawo.

Projekt ustawy, który powstał w Ministerstwie Finansów ma ograniczyć zjawisko szarej strefy i zapewnić większą ochronę graczy. Na mocy nowej ustawy wirtualny hazard będzie koncesjonowany, a strony nieposiadające koncesji będą blokowane. Na właścicielach stron hazardowych będzie leżał obowiązek publikacji kodeksów odpowiedzialnej gry, nie będą też mogli reklamować usług finansowych. Gry na automatach zostaną objęte monopolem państwowym i nie będą mogły odbywać się w miejscach, gdzie wcześniej były organizowane nielegalnie.

Posłowie wysłuchają pierwszego czytania obywatelskiego projektu ustawy, która zmienia sposób wynagradzania nauczycieli (podpisało się pod nim ponad 340 tys. obywateli). Zaprezentuje go przedstawiciel komitetu inicjatywy ustawodawczej, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. ZNP chce, aby pensje nauczycielom w całości wypłacał skarb państwa. W tej chwili pokrywa je w 80 proc., resztę wykładają samorządy.

Posłowie wysłuchają sprawozdania komisji administracji i spraw wewnętrznych i wygłoszą oświadczenia w sprawie nadania Krajowej Szkole Administracji Publicznej imienia „Prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego”.

Sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2015 roku wygłosi Krzysztof Kwiatkowski.