84. posiedzenie Sejmu


Trzydniowe posiedzenie rozpoczęło się w środę. Posłowie zajmą się m.in. dodatkiem 500 plus dla osób niepełnosprawnych oraz tzw. ustawą antylichwiarską.

Rząd proponuje przyznanie świadczenia w wysokości 500 zł miesięcznie osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Projekt ma objąć osoby pełnoletnie, u których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona odpowiednim orzeczeniem (np. o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji). Warunkiem otrzymania świadczenia jest dochód własny niższy niż 1100 zł miesięcznie (jest to kwota najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy). Pomoc finansowa ma trafić do ok. 500 tys. osób.

Ministerstwo sprawiedliwości przygotowało projekt tzw. ustawy antylichwiarskiej, która ma zapobiegać przypadkom nadużywania silnej pozycji różnych firm pożyczkowych i kredytowych wobec słabszych konsumentów. Według projektu koszty takiego kredytu nie mogą przekraczać 10 proc.

Obowiązkowa dzielona płatność VAT dla części przedsiębiorców już od 1 września tego roku – tak zakłada nowy projekt przygotowany przez ministerstwo finansów. Mechanizm dzielonej płatności (split payment) polega na tym, że z kwoty za usługę lub towar płaconej przez nabywcę część netto trafia na zwykłe konto przedsiębiorcy, a wartość podatku VAT na specjalny rachunek VAT założony przez bank. Według Konfederacji Lewiatan, przedsiębiorcy nie zdążą przygotować się do nowych wymogów w tak krótkim terminie.

Sejm zajmie się projektem umożliwiający aplikantkom radcowskim i adwokackim, które urodziły dziecko i nie mogły przystąpić do egzaminu na czas, zachowanie statusu aplikanta przez dwa lata. Obecnie taki termin dla osób, które niezależnie od przyczyny nie zdały egzaminu, wynosi rok. Projekt przygotowała komisja na podstawie petycji złożonej do marszałka Sejmu we wrześniu 2016 r.