Dekalog wolności


Rok rządów PiS, a szczególnie ostatnie dni udowodniły, że partia Jarosława Kaczyńskiego jawnie chce ograniczać wolności oraz standardy demokratyczne i parlamentarne w Polsce. Dlatego przygotowaliśmy Dekalog Wolności – zbiór podstawowych wartości, których bronimy i będziemy bronić!

Na dekalog składa się 10 wolności, których bronimy codziennie – również teraz, podczas strajku w parlamencie.

  1. Wolność słowa – bo nie ma państwa demokratycznego bez swobody.
  2. Wolność mediów i Internetu – bo nie ma wolnej, demokratycznej debaty bez przekazu medialnego niezależnego od polityków i bez wolnego Internetu.
  3. Wolność zgromadzeń – bo wolność gromadzenia się i manifestacji poglądów to jeden z fundamentów demokracji.
  4. Wolność sumienia – bo w demokracji to nie państwo ma decydować o tym, jak myślą i w co wierzą jego obywatele.
  5. Wolność organizacji obywatelskich – bo bez prężnie działających fundacji czy stowarzyszeń nie ma prawdziwego społeczeństwa obywatelskiego.
  6. Wolność samorządów – bo demokratyczne państwo ufa swoim obywatelom, że to oni najlepiej rozumieją problemy i potrzeby swoich małych ojczyzn.
  7. Wolność kultury – bo ograniczanie wolności kultury to jednocześnie ograniczanie wolności myśli i słowa.
  8. Wolność nauki – bo tylko wolna, nieskrępowana propagandą nauka może służyć rozwojowi państw i społeczeństw.
  9. Wolność gospodarcza – bo to aktywność i przedsiębiorczość wolnych obywateli jest najlepszym gwarantem rozwoju, a doświadczeń nadmiernego mieszania gospodarki z polityką i ich fatalnych konsekwencji mieliśmy już w historii aż nadto.
  10. Wolność parlamentu – bo posłowie i senatorowie, jako wybrani przez obywateli, muszą mieć prawo zabierania głosu w ich imieniu, pełnoprawnego uczestnictwa w obradach Sejmu i Senatu, reprezentowania interesu swoich wyborców.

Na straży tych wolności muszą stać niezawisłe sądy oraz trybunały. Dekalog spisał w dniu wigilii świąt Bożego Narodzenia poseł Andrzej Halicki.

oglądaj>>>