Narodowe Święto Niepodległości


balony11listopada11 listopada to dzień Święta Narodowego, kiedy to przypominamy sobie o przeszłości, o naszej historii, o bohaterach Narodu Polskiego z powstania listopadowego czy styczniowego, o bohaterach wszystkich walk niepodległościowych, tych z I i II wojny światowej, ale również i tych z okresu PRL-u. Jak bowiem powiedział marszałek Józef Piłsudski: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.
             To dzień z jednej strony zadumy i refleksji nad wydarzeniami z przeszłości, z drugiej zaś, dzień radości i ogromnej odpowiedzialności za naszą przyszłość.

Zwracam się do najmłodszego pokolenia Polaków; urodzonych w III Rzeczypospolitej, dla których walka o niepodległość, zniewolenie, uległość innemu państwu to abstrakcja.

Historia pokazuje, że wolność i niepodległość można stracić bardzo szybko.  Walczmy zatem każdego dnia o Niepodległą Polskę, o Polskę uczciwą, sprawiedliwą i dbającą o tych, co sami sobie w życiu nie mogą poradzić. Pomagajmy jeden drugiemu, nie czyńmy krzywdy bliźniemu.

Okazujcie swoją miłość do Ojczyzny poprzez inwestowanie w siebie, odkrywanie własnych talentów, kształtowanie swojego charakteru, zakładanie rodziny, wychowywanie dzieci, angażowanie się w życie społeczne.

Dziś – na szczęście – nie wymaga się od Was, od nas, oddawania życia, przelewania krwi, czy rezygnowania ze swoich dóbr w imię niepodległości. Jesteśmy w doskonałej sytuacji; możemy dziś stać się patriotami, pozostając zwykłym, anonimowym obywatelem.

Wystarczy poczuć więź społeczną i emocjonalną z narodem, kulturą i tradycją oraz tym, co reprezentowali nasi przodkowie. Wystarczy być lojalnym wobec naszej najbliższej społeczności, przyjaciół i rodziny. Rzetelnie wykonywać swoją pracę, poprzez którą rozwijamy nasz region. Wystarczy brać udział w wydarzeniach organizowanych przez lokalne stowarzyszenia i organizacje. Zadbać o zgodną atmosferę między sąsiadami, o ład i porządek w swojej okolicy. To jest dzisiaj patriotyzm.

Mamy kolejną rocznicę „urodzin” wolnej Polski; bawmy się z tej okazji, ale wcześniej oddajmy hołd bohaterom, dzięki którym ta zabawa jest możliwa.

 Dziękuję wszystkim, którzy przybyli na tę uroczystość; to dzięki Waszej pamięci duch w narodzie nie zginie, będzie trwał kolejne pokolenia.

Cieszmy się i świętujmy razem z Niepodległą!   

                                     Krystyna Sibińska

 

You might also be interested in: