Pierwszy lubuski Komitet Obywatelski


Polityka gospodarce może dużo pomóc lub dużo zepsuć i doprowadzić kraj do prawdziwej ruiny. Stało się to w Atenach, a niestety Polacy wydają się tak samo naiwni jak Grecy – przestrzegali we wtorek 19 kwietnia w Zielonej Górze dwaj profesorowie ekonomii Dariusz Rosati i Witold Orłowski. Obaj profesorowie spotkali się w Zielonej Górze na pierwszej debacie lubuskiego Klubu Obywatelskiego. Kluby to inicjatywa Platformy Obywatelskiej. W zamyśle mają być oddolnym ruchem obywatelskim, który wywołuje dyskusje o Polsce.             Polska była stawiana za wzór, rozwijała się najszybciej w Europie, uniknęła kryzysu. Podważanie tego dorobku jest nieuczciwe. Do tego poważnie musimy obawiać się o przyszłość. 60 mld zł na program 500 plus płaci się z deficytu, czyli z pieniędzy, których nie ma. Ktoś te długi będzie musiał spłacić – komentował Rosati.
 Polska była w ruinie w 1989 r. kiedy upadał PRL. Eksport warty był 12 mld dolarów. Dziś eksportujemy towary za 250 mld dolarów – mówił prof. Orłowski. Według niego Polaków przede wszystkim zawodzi pamięć. – W tymże 1989 r. Polak zarabiał miesięcznie tyle co zachodni Niemiec w godzinę. Potem to się zmieniło. Zarabiał tyle co Niemiec w dzień. I Polak w ogóle sobie głowy nie zwracał porównywaniem się z Niemcami. Aż dziś dotarło do niego, że nasza pensja to 30-40 proc. niemieckiej. Więc Polak pyta: jak to? A PiS podpowiada mu, że Europa nas ograbia, Polska jest kondominium – dodawał.
Prof. Orłowskiego „zdumiewa ogrom frustracji”, gdy polski sukces gospodarczy jest nie podważenia. Prof. Rosatiego nie zdumiewa. Przyczynę widzi w „cynicznej polityce” partii Kaczyńskiego. – PiS wygrał wybory dzięki mistyfikacjom, czyli kłamstwom. Pierwsze to legenda smoleńska, drugie to „Polska w ruinie”. Wreszcie kosztowne obietnice wyborcze. I ostatnia to mistyfikacja europejska, czyli wmawianie, że Europa nas wyzyskuje – twierdzi Rosati.
Obaj ekonomiści podczas debaty byli zgodni: polityka gospodarce może dużo pomóc lub dużo zepsuć i doprowadzić kraj do prawdziwej ruiny. Stało się to w Atenach, co dla Polski nie jest to wizja nierealna. Zdaniem ekonomistów, pomysły gospodarcze PiS – 500 plus, obniżenie wieku emerytalnego, ustawa frankowa – to droga wiodąca do katastrofy. I nie zapobiegnie jej program ministra Morawieckiego.
Amerykanie mawiają, że wizja bez środków do realizacji nazywa się halucynacją – przypomniał prof. Orłowski.