Puszcza Białowieska musi być objęta ochroną!


Posłowie Platformy Obywatelskiej zapowiedzieli, że złożą projekt przepisów, który spowoduje, iż cała Puszcza Białowieska będzie objęta ochroną. Posłowie wskazali, że decyzja ministerstwa środowiska pozwalającą na zwiększenie wycinki drzew w Puszczy Białowieskie była skandaliczna i zaapelowali do ministra, by się z niej wycofał.

W piątek minister Jan Szyszko poinformował, że zatwierdził zwiększoną wycinkę w nadleśnictwie Białowieża. Aneks do Planu Urządzenia Lasu (PUL) nadleśnictwa Białowieża zakłada pozyskanie do 188 tys. metrów sześciennych drewna w ciągu 10 lat (lata 2012-2021). Dotychczasowy PUL zakładał pozyskanie ponad 63,4 tys. metrów sześciennych drewna w ciągu 10 lat. Minister tłumaczył, że zwiększenie wycinki to reakcja m.in. na gradację kornika drukarza w puszczy.

„Puszcza Białowieska, ten pierwotny las, jedyny w Europie, przetrwał wieki, tysiące lat w stanie nienaruszonym, pierwotnym i poradził sobie. Ale być może przyszedł taki moment, że ten las, nasza duma i element dziedzictwa narodowego może sobie nie poradzić, bo przyszedł szkodnik najbardziej niszczący z możliwych, i to nie kornik – to minister Szyszko” – mówił wiceprzewodniczący Klubu parlamentarnego Platforma Obywatelska Andrzej Halicki na konferencji prasowej w Sejmie. „Ten las wymaga ochrony, bądź ministrem ochrony środowiska, a nie ministrem przemysłu drzewnego” – apelował poseł.

Krystyna Sibińska z sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa dodała, że minister „skorzysta z każdego instrumentu żeby wyciąć puszczę”. Przypomniała, że zgodnie z niedawno podpisaną przez prezydenta nowelizacją o lasach, która pozwoliła na zwiększenie finansowania parków narodowych z funduszu leśnego, jednocześnie pojawiły się przepisy dotyczące Państwowej Rady Ochrony Przyrody. Nowe prawo pozwoli zmniejszyć liczbę członków Rady (od 20 do 40 osób – obecnie 40), a także odwoływać ich członków przez ministra środowiska (obecnie powoływani są na 5-letnią kadencję i nie można ich usunąć).

Jak zauważyła, zgodnie z nowymi przepisami Szyszko będzie mógł odwołać „co najmniej połowę członków PROP i zlikwiduje tę niepotrzebną – w jego ocenie – instytucję, bo m.in. PROP jak i inne autorytety naukowe wydały miażdżące krytyczne opinie co do planów ministra Szyszki dot. wycinki puszczy”. „Będziemy składali takie propozycje, żeby wyjąć Puszczę Białowieską z ustawy o lasach i przygotować specjalne przepisy, żebyśmy to dziedzictwo narodowe Polski, Europy ochronili przed takimi szkodnikami jak minister Szyszko” – zapowiedziała.

Poseł Tomasz Cimoszewicz zasygnalizował, że obiecywane dla miejscowej ludności profity związane ze zwiększoną wycinką są nieprawdziwe. „Słyszę o doniesieniach prasowych jakoby przyjaciel ministra Szyszki, właściciel dużego tartaku zakładał organizacje ku ochronie Puszczy Białowieskiej, co rodzi pytanie, czy tutaj nie mamy potencjalnej sytuacji w przyszłości – po prostu korupcyjnej. Z jednej strony gigantyczna wycinka Puszczy Białowieskiej, z drugiej strony przyjaciel ministra, który jest właścicielem lokalnego tartaku. To naturalnie kieruje myśli w swoim kierunku” – dodał Tomasz Cimoszewicz.

oglądaj>>>