77 posiedzenie Sejmu


sejmBNajważniejszym punktem 77. posiedzenia Sejmu będzie całodzienna debata budżetowa – rozpocznie się pierwsze czytanie budżetu państwa na 2015 rok.

     W drugim dniu posiedzenia Sejm zajmie się przede wszystkim dwiema zapowiedziami z ostatniego sejmowego wystąpienia Donalda Tuska, które w expose potwierdziła Ewa Kopacz. Odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu, wprowadzającego minimalną, 36-złotową waloryzację rent i emerytur oraz projektu zwiększającego ulgi na dzieci.

     Istotnym punktem będzie także pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o tzw. rajach podatkowych.

     W czwartek także zaplanowano pierwsze czytanie obywatelskiego projektu, nadającego Ślązakom status mniejszości etnicznej.

     W piątkowym 2-godzinnym bloku głosowań posłowie prawdopodobnie zajmą się poprawkami Senatu do ustawy transgranicznej, pozwalającej na leczenie się w krajach UE na koszt NFZ. Najprawdopodobniej zdecydują także, czy przyjąć weto prezydenta dot. nowelizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

     Na posiedzeniu Komisji Gospodarki prezes Wyższego Urzędu Górniczego przedstawi informację o bezpieczeństwie pracy w polskich kopalniach w kontekście katastrofy w KWK Mysłowice-Wesoła.