Mija 95 lat od momentu, kiedy kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze. Józef Piłsudski podpisał w 1918 dekret w którym potwierdzono, że „prawa wyborcze mają wszyscy obywatele bez względu na płeć”.
Polska była jednym z pierwszych krajów, gdzie zapadła taka decyzja – później niż Polki prawa wyborcze uzyskały m.in. Amerykanki, Francuzki, czy Szwajcarki.
W pierwszych wyborach II Rzeczpospolitej, w których kobiety mogły brać udział (26 stycznia 1919 r.), wybrano 8 posłanek: Gabrielę Balicką, Jadwigę Dziubińską, Irenę Kosmowską, Marię Moczydłowską, Zofię Moraczewską, Annę Piasecką, Zofię Sokolnicką i Franciszkę Wilczkowiakową. Stanowiły one zaledwie ok. 2 proc. ogólnej liczby posłów polskiego Sejmu.
W dorobku pierwszych parlamentarzystek były m.in. takie inicjatywy ustawodawcze jak zmiany prawa cywilnego dotyczące praw kobiet, ustawa o ochronie kobiet i młodocianych, ustawa dotycząca zwalczania handlu kobietami i dziećmi, projekty dotyczące systemu oświaty, nowoczesna ustawa o opiece społecznej, a także projekt ustawy o sprzedaży i wyrobie spirytusu i napojów alkoholowych, który stał się wzorem dla wielu krajów europejskich.
W Sejmie obecnej kadencji zasiada 110 kobiet i 350 mężczyzn, funkcjonuje m.in. Parlamentarna Grupa Kobiet.