S3 z Gorzowa do Międzyrzecza


FG-FMIW czwartek 15 maja oddano do użytku nowy, prawie 38-kilometrowy dwupasmowy odcinek drogi ekspresowej S3 z Gorzowa Wielkopolskiego do Międzyrzecza. Dzięki niemu będziemy mogli szybko i bezpiecznie dotrzeć dobrymi drogami z Gorzowa (a także Szczecina), do Poznania, Warszawy, czy przez Berlin na południe Europy.

     Inwestycja warta 761 mln zł wystartowała dwa lata temu. Nowy odcinek S3 ma dwie jezdnie po dwa pasy ruchu oraz pas awaryjny w każdą stronę. Wybudowano dwa bezkolizyjne węzły drogowe: Skwierzyna Północ i Skwierzyna Południe.

      Nowa część ekspresówki znacznie skróci podróż pomiędzy Gorzowem i Międzyrzeczem. Problemem na tej trasie było rondo w samym centrum Skwierzyny, gdzie droga nr 3 krzyżuje się inną „krajówką”, nr 24 do Poznania i Kostrzyna. Dotychczas pokonanie 38-kilometrowej drogi od Gorzowa do Międzyrzecza trwało około godziny. Latem w weekendy, gdy tysiące aut jadą nad morze lub wracają na południe, czas przejazdu wydłużał się kilkakrotnie. Od czwartku przejechanie tego odcinka bezkolizyjną, dwupasmową trasą zajmie około 20 min.

     Po uruchomieniu fragmentu S3 Gorzów-Międzyrzecz, od Szczecina na południe będzie droga ekspresowa aż do Nowej Soli. Przy czym obwodnice Gorzowa (11,6 km) i Międzyrzecza (6,3 km) są drogą ekspresową – jednojezdniową. GDDKiA już ogłosiła przetarg na wybudowanie drugich jezdni tych obwodnic. Powinny być gotowe w 2016 r. Jednojezdniowy przebieg ma też południowy odcinek S3 od Sulechowa do Nowej Soli. Tu druga jezdnia ma być gotowa do 2017 r.