Święto wolności


zObamaKażdy człowiek, każda społeczność, każdy naród potrzebuje w życiu chwil, które będą dla niego czasem refleksji, podsumowania, oceny tego, co się stało, czego dokonał. Takie chwile, takie momenty nazywamy Świętem.

W historii naszego narodu, w historii Polski, zbyt wiele mieliśmy świąt, naznaczonych naszą tragedią, naszym cierpieniem i poświęceniem. I nawet, jeśli odczuwaliśmy dumę z mądrości naszych rodaków, którzy uchwalili Konstytucję Trzeciego Maja, to wiedzieliśmy, że ta radość trwała zbyt krótko, że nie dano naszemu narodowi szansy na wykorzystanie mądrych zapisów konstytucji do rozwoju naszej ojczyzny.

Dlatego dzisiaj, w 25 rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów, w rocznicę Czerwca Wolności powinniśmy odczuwać szczególną dumę i satysfakcję.

Bo możemy jasno powiedzieć, że tym razem nam się udało!

Pokonaliśmy ponury i okrutny system, wyrwaliśmy się z duszności, która otaczała nas, na co dzień. I od 25 lat, sami decydujemy o naszym losie, naszym rozwoju, naszej przyszłości. I robimy to tak, że inni patrzą na nas z podziwem. Wreszcie pokazujemy potencjał, jaki tkwi w nas – Polakach.

Czerwiec Wolności, który rozpoczął się 25 lat temu w Polsce, dał impuls innym narodom żeby decydowali o własnym losie, żeby nie dali sobie narzucić żadnych więzów.

            I oni idąc za naszym przykładem te więzy zrzucili. Dzisiaj, 25 lat później znów dajemy przykład innym, że mogą uwolnić się od duszących ich wolność ograniczeń. Dzisiaj tym narodem są Ukraińcy. Oni też powiedzieli: Chcemy sami decydować o naszym losie, o naszej przyszłości, o naszym rozwoju. Wspierajmy ich w tym przekonaniu. Oni dzisiaj potrzebują tego wsparcia.

Prezydent Barack Obama powiedział wczoraj na Placu Zamkowym w Warszawie: „ Dziękuję Polsko. Dziękuję za Twoją odwagę, dziękuję za przypomnienie światu, że niezależnie od tego jak brutalny jest rozpad, jak długa jest noc, chęć wolności nie blaknie i nigdy nie zniknie”.

Cieszmy się, że od 25 lat nad naszą Polską zaświeciło słońce i zróbmy wszystko, by świeciło coraz mocniej. By jaśniało w naszych sercach, w naszych głowach, by dawało nam radość w każdej, kolejnej świętowanej rocznicy polskiego Czerwca Wolności.

                                                     Krystyna Sibińska