Sześć zadań Platformy


RadaKrajowaDonald Tusk podczas Rady Krajowej wymienił sześć najważniejszych zadań, które Platforma Obywatelska chce zrealizować w najbliższych dwóch latach, jeszcze przed wyborami do Sejmu i Senatu w 2015 r. 
     Jako pierwsze wyzwanie wymienił służbę zdrowia. – Do wiosny minister zdrowia ma przedstawić działania, które doprowadzą do skrócenia kolejek w podstawowej opiece zdrowotnej – powiedział. – Matka, która przychodzi z dzieckiem do przychodni, nie może zostać odprawiona z kwitkiem.
     Drugim zadaniem są reformy w obszarze edukacji. – Dlaczego rodzice polskich dzieci mają przepłacać za podręczniki? – pytał szef rządu.
     Zadanie trzecie, to zmiany na rynku pracy. – Musimy też sobie odpowiedzieć: co dalej z tzw. umowami śmieciowymi? – mówił Tusk. Zapowiedział, że prace nad stopniowym wypieraniem „śmieciówek” rozpoczną się w 2014 r. Ale będą prowadzone rozważnie. – Związkowcom łatwo wyjść na ulice, opozycji łatwo krzyczeć w Sejmie, bo za nic nie odpowiada. My musimy być odpowiedzialni – podkreślał premier. 
     Celem Platformy jest też doprowadzenie do wzrostu płac. Ale nie tymi metodami, o których mówi opozycja. – Lewica w Polsce może udawać, że jak dojdzie do władzy, to podwyższy pensje. Że wyda dekret. Kłamią! Nie ma innej drogi do podwyższania pensji w polskiej gospodarce niż zwiększanie jej konkurencyjności – tłumaczył Tusk. 
     Na liście priorytetów rządu Platformy znajdą się też inwestycje w naukę i szkolnictwo wyższe (ściśle powiązane z ich gospodarczym, komercyjnym zastosowaniem) oraz inwestycje w kulturę. – Musimy także inwestować w polską kulturę. Jeśli wzrost PKB w 2015 r. wyniesie 4 proc., to kultura też musi to odczuć! – mówił szef rządu.