XV lat województwa lubuskiego


XVLubuskiego18 listopada 2013 roku odbyła się konferencja z okazji 15-lecia powstania województwa lubuskiego, która została zorganizowana przez wojewodę lubuskiego Jerzego Ostroucha.

W gmachu  Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wlkp. zgromadzili się prawie wszyscy dotychczasowi lubuscy wojewodowie, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele administracji rządowej, przedsiębiorcy oraz reprezentanci lubuskich seniorów i młodzieży.

Spotkanie zaczęło się od symbolicznego wystąpienia prof. Mariana Miłka, ostatniego wojewody zielonogórskiego oraz Jerzego Ostroucha, ostatniego wojewody gorzowskiego. Oboje podkreślali, iż województwa lubuskiego w ogóle by nie było, gdyby wielu lubuskich polityków o to nie zabiegało.

Prof. Jerzy Stępień, który z prof. Michałem Kulesza przygotowywał projekt reformy administracyjnej naszego kraju przypomniał, iż według pierwotnych planów Polska miała być podzielona na 11, 12 województw, wśród których nie było naszego regionu.

Jerzy Ostrouch podkreślił, że powstanie i istnienie województwa lubuskiego jest ważne, ale równie ważna jest świadomość, że nie wszystko się udało i wiele jest jeszcze do zrobienia. Zapowiedział przygotowanie raportu opisującego stan dzisiejszy regionu. Raport ma także prognozować możliwe drogi rozwoju naszego regionu. Konferencję zakończono wniesieniem na salę i pokrojeniem lubuskiego toru urodzinowego.

Wojewoda lubuski: dobrze, że jesteśmy. Więcej: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=IIDWnyyUki0