Zabytkowa fara będzie uratowana.


OsnofaraPół milion złotych na kolejny etap prac ratujących XIII-wieczną farę trafi do Ośna Lubuskiego. Decyzja, którą podjął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego to efekt pism kierowanych przez posłów Platformy Obywatelskiej Bożenę Sławiak, Krystynę Sibińską i Witolda Pahla. W tej sprawie posłowie także spotykali się z ministrem Bogdanem Zdrojewskim osobiście.

Posłów wspierała senator PO Helena Hatka.

Dwa lata temu okazało się, że budowla jest w bardzo złym stanie technicznym. W związku z tym w ubiegłym roku ustabilizowano fundamenty zabytkowej świątyni i spięto specjalnymi klamrami wieżę kościelną. Pierwszy etap robót kosztował 1 mln 200 tys. złotych. Pieniądze zbierali sami parafianie, lokalny samorząd i sponsorzy. Lwią część funduszy pozyskano z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gruntownego remontu wymagają odchylające się od pionu ściany i filary nośne świątyni, a także sklepienie, na którym widać liczne pęknięcia. Dokończenie remontu wymagać będzie kolejnych nakładów finansowych, o które posłowie Platformy Obywatelskiej obiecali nadal zabiegać.

                                                                           Krystyna Sibińska