Prezydent Komorowski w Gorzowie


PBKwFGObchody 70. rocznicy ustanowienia polskiej administracji w Gorzowie Wielkopolskim uświetnił swoją obecnością prezydent RP Bronisław Komorowski.

     – Chylę z szacunkiem głowę przed wszystkimi, którzy pozwolili narodowi odnaleźć swoje nowe miejsce, wyznaczone nam przez trudną historię. Chylę głowę przed wszystkimi, którzy świadomie pracowali na rzecz tego, aby polskość na ziemiach odzyskanych była polskością jak najlepszą, jak najbardziej atrakcyjną, jak najbardziej przekonywującą do siebie – powiedział prezydent.

     Początek polskiej administracji w Gorzowie Wlkp. datuje się na 27 marca 1945 roku. Tego dnia do niemieckiego wówczas Landsberga, zajętego przez Armię Czerwoną, dotarła grupa Polaków z Wągrowca; 28 marca w Gorzowie obchodzony jest dzień pioniera miasta.

     W Filharmonii Gorzowskiej Bronisław Komorowski spotkał się z pionierami miasta, przedstawicielami organizacji kombatanckich i kresowych, samorządowcami i politykami z całego regionu. Prezydent przyznał, że korzenie jego rodziny także są na kresach wschodnich.

     Z filharmonii Bronisław Komorowski udał się na plac Grunwaldzki, gdzie odbyły się obchody rocznicowe dla mieszkańców Gorzowa Wlkp. Był m.in. przy wręczeniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gorzowa Wlkp., nadanego założycielce i przewodniczącej gorzowskiego Klubu Pioniera Zofii Nowakowskiej.

     Ostatnim punktem wizyty prezydenta w Gorzowie Wlkp. była wizyta w Teatrze im. J. Osterwy, gdzie spotkał się z pracownikami. W piątek obchodzony był 54. Międzynarodowy Dzień Teatru. Ponadto rok 2015 Sejm ustanowił Rokiem Polskiego Teatru Publicznego w związku z 250. rocznica powstania Teatru Narodowego w Warszawie.