64. posiedzenie Sejmu


Posłowie szukają osób, które zorganizują wybory samorządowe – mają pomóc byli urzędnicy. W lokalach nie będzie kamer. Izba zagłosuje nad zmianami w piątek, w drugim dniu 64. posiedzenia Sejmu.

Projekt rozszerza krąg osób, które mogą zostać urzędnikami wyborczymi. Obecnie mogą nimi być wyłącznie pracownicy urzędów i podległych im jednostek. Projekt wprowadza możliwość powołania na tę funkcję także byłych urzędników z przynajmniej pięcioletnim stażem pracy. Jeśli zajdzie niebezpieczeństwo, że lokalna komisja nie zdoła przygotować i nadzorować wyborów, Szef Krajowego Biura Wyborczego (KBW), będzie mógł powierzyć funkcję urzędnika wyborczego osobie, która nie spełnia tych wymagań.

W związku z unijnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych (RODO) posłowie zamierzają uchylić obowiązek nagrywania i transmisji prac komisji.

Rząd chce, żeby niektórzy przedsiębiorcy wymienili kasy fiskalne na nowe urządzenia z dostępem do internetu. Tzw. kasy online będą przesyłać dane do Centralnego Repozytorium Kas prowadzonego przez Krajową Administrację Skarbową. Do bazy danych mają trafiać informacje o transakcjach: ich czasie i miejscu, stawkach podatku oraz rodzaju towaru lub usługi.

Wymiana kas na początku przyszłego roku miałaby czekać stacje paliw i warsztaty samochodowe. W lipcu przyszłego roku dołączą do nich przedsiębiorcy zajmujący się turystyką lub gastronomią. Zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, kluby sportowe oraz budowlańcy, lekarze i prawnicy będą mieli czas na wymianę do końca 2019 r.

Sejm zajmie się uchwałą PiS o powołaniu komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT. Komisja zajmie się okresem od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r., czyli wyłącznie rządami Platformy Obywatelskiej w koalicji z Polskim Stronnictwem Ludowym.

Oprócz tego na posiedzeniu pakiet zmian w ustawie o szkolnictwie wyższym, projekt tzw. ustawy węzłowej dot. dostępu do publicznych e-usług, projekt ustawy wprowadzający udogodnienia dla osób deportowanych do pracy przymusowej przez ZSRR lub Trzecią Rzeszę oraz projekt ustawy umożliwiający obniżki uposażeń i diet posłów i senatorów za złe zachowanie poza obradami Sejmu.