Laureatki Lady D


plakatLadyDLaureatki pierwszej lubuskiej edycji konkursu Lady D:

 

MARTA NAWROCKA (kategoria: Dobry Start I miejsce)

Nowosolanka, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze.

Pomimo swej niepełnosprawności Marta już od najmłodszych lat wykazuje dużą aktywność zarówno społeczną, kulturalną, jak i sportową. Dorastała w przekonaniu, że niepełnosprawność nie musi być przeszkodą w realizowaniu się i spełnianiu – mimo przeciwności – swoich marzeń. Nie poddawała się sugestiom, na przykład nauczycieli w sprawie zwolnienia z lekcji wychowania fizycznego. Jak twierdzą nauczyciele Jej renomowanej szkoły, Marta angażuje się w pomoc osobom potrzebującym większej opieki niż ona sama, a także wykazuje dużo większą aktywność społeczną niż większość rówieśników, stale reprezentując szkołę, miasto i region w różnorakich akcjach, zawodach i konkursach.

BARBARA NICZYJ (kategoria Dobry Start)

Gorzowianka, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wielkopolskim.

Basia wykazuje rzadką wśród jej rówieśników aktywność społeczną i to w wielu dziedzinach – od poznawczej, przez popularyzatorską do religijnego zaangażowania. Jej dysfunkcje nie stanowią dla niej żadnej przeszkody w realizowaniu wyznaczonych sobie celów. Wręcz przeciwnie – zdają się być motorem napędowym jej działań. Jak twierdzą Jej nauczyciele, w szkole liczącej 18 oddziałów i ponad pięciuset uczniów jest osobą bardzo rozpoznawalną, wnoszącą istotny wkład w życie szkoły. W czasie wakacji Basia zamierza pracować – oczywiście jako wolontariuszka – w klinice małych zwierząt, bo jak twierdzi „chcę pomagać czworonożnym pacjentom wrócić jak najszybciej do zdrowia”.

*****

MAŁGORZATA KORZENIOWSKA (kategoria: Sport I miejsce)

Gorzowianka z Kożuchowa, brązowa medalistka na Igrzyskach Paraolimpijskich w Sydney w 2000 r.

Małgorzata Korzeniowska początkowo grała w tenisa stołowego, startowała w pływaniu, ale mistrzem została w łucznictwie. Wielokrotna Mistrzyni Polski osób niepełnosprawnych na torach otwartych i w hali, wielokrotna reprezentantka Polski na arenach międzynarodowych, gdzie zdobyła trzy medale drużynowe na Mistrzostwach Świata i Europy. Jej największy sportowy sukces to indywidualny brązowy medal na Igrzyskach w Sydney. W 2013 roku uczestniczyła w wyprawie „RÓWNOŚĆ I GODNOŚĆ” – wraz z innymi niepełnosprawnymi w ciągu 42 dni przemierzyła 3 tysiące km dookoła Polski, prezentując postulaty o godność, równość i likwidację barier dla osób niepełnosprawnych. Pani Małgorzata jest wolontariuszem gorzowskiego Hospicjum św. Kamila – pomaga chorym w ich trudnej i ciężkiej drodze.

 

KATARZYNA LEŚKIEWICZ (kategoria: Sport)

Śpiewająca medalistka sportowa z Trzciela

Katarzyna Leśniewska uprawia zarówno lekką atletykę, jak i kajakarstwo. Brązowa medalistka Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce w wyścigach na wózkach, złota, srebrna i brązowa medalistka na Mistrzostwach Polski w rzucie kulą, dyskiem i oszczepem. Para kajakarstwo trenuje od niedawna, a już ma na swoim koncie ma tytuł wicemistrzyni Europy, a na Mistrzostwach świata zajęła czwarte miejsce. Ma ogromne szanse na zakwalifikowanie się do udziału w Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio w przyszłym roku.

Jak twierdzą władze Trzciela, pani Katarzyna ma jeszcze jeden wielki talent – bardzo lubi śpiewać.

 

 

EWA ZIELIŃSKA (kategoria: Sport)

Wybitna sportsmenka z Zielonej Góry

Ewa Zielińska przez wiele lat była coroczną Mistrzynią Polski w skoku w dal i biegu na 100 metrów, zdobywała medale na Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata, jej największym sportowym sukcesem było zdobycie brązowego medalu w skoku w dal na Igrzyskach Paraolimpijskich w Pekinie w 2008 roku.  Po przejściu na sportowa emeryturę została instruktorem sportu osób niepełnosprawnych i obecnie prowadzi zajęcia sekcję lekkiej atletyki w zielonogórskim „Starcie”. Jako wolontariusz spotyka się z pacjentami po świeżo przebytych amputacjach i swoim przykładem przekonuje, że niepełnosprawność nie musi oznaczać końca życiowych planów. Jako wybitny sportowiec rozsławiała w świecie nasz kraj, województwo i Zieloną Górę – jest posiadaczką Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Województwa Lubuskiego” oraz tytułu „Lubuszanin bez barier”.

*****

DANUTA TARNAWSKA (Kategoria: Życie zawodowe I miejsce)

Orędowniczka sportu z Zielonej Góry

Od 43 lat nieprzerwanie związana ze Zrzeszeniem Sportowo-Rehabilitacyjnym „START” w Zielonej Górze. Początkowo jako trener prowadziła zajęcia sportowe z zawodnikami niepełnosprawnymi w pływaniu, lekkiej atletyce, tenisie stołowym i piłce siatkowej, by następnie objąć piastowane do dziś stanowisko specjalisty rehabilitacji ruchowej, kierownika wyszkolenia. Jest prezesem zielonogórskiego „Startu”, członkiem zarządu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Danuta Tarnawska jest znana w naszym województwie jako aktywna działaczka, od lat wspierająca sport osób niepełnosprawnych. Jej działalność na rzecz tej grupy społecznej odbija się szerokim echem w środowisku sportowym, a przyznane Jej odznaki honorowe (Za Zasługi dla Województwa Zielonogórskiego i za Zasługi dla Województwa Lubuskiego) poświadczają, iż swoją działalnością zawodową i społeczną przyczyniła się do rozwoju naszego województwa.

W ocenie władz samorządowych naszego województwa, pani Danuta swoim profesjonalizmem i doświadczeniem, a także sercem działa na rzecz osób niepełnosprawnych, wspierając ich w zakresie merytorycznym i sportowym, pozyskując środki finansowe i – po prostu – służąc dobra rada. Jej charyzma przyciąga rzesze ludzi, powiększając grono wspierających środowisko sportowe osób niepełnosprawnych.

AGNIESZKA FETZKA (kategoria: Życie zawodowe, WYRÓŻNIENIE)

Żarska Lubuszanka Roku

Od 15 lat pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarach. Niepełnosprawność nie przeszkodziła pani Agnieszce ukończyć ze znakomitym wynikiem renomowaną uczelnię oraz uzupełniać swoją wiedzę na licznych kursach i studiach podyplomowych. Jest pomysłodawcą i koordynatorem wielu inicjatyw na rzecz poprawy jakości życia osób niepełnosprawnych. Organizatorka happeningów, podczas których włodarze miasta mieli za zadanie pokonanie określonej trasy z zakrytymi oczami lub na wózku inwalidzkim. W efekcie powstała mapa miejsc trudno dostępnych dla osób niepełnosprawnych. Była pomysłodawcą utworzenia wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, z której bezpłatnie korzystają osoby niepełnosprawne. Posiadaczka wielu wyróżnień i nagród między innymi nagrody ministra pracy i polityki społecznej za utworzenie kompleksowego systemu wsparcia na rzecz integracji i zapobiegania wykluczeniu społecznemu osób starszych, niepełnosprawnych i z zaburzeniami społecznymi W 2013 r. zaangażowanie pani Agnieszki zostało docenione tytułem „Lubuszanina roku” w powiecie żarskim.

 

JOLANTA GRĘDZIŃSKA (kategoria: Życie zawodowe)

Żarska pomoc społeczna

Od ćwierć wieku pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarach,  gdzie zaczynała od stanowiska pracownika socjalnego, a dziś jest kierownikiem działu integracji społecznej I interwencji kryzysowej.  Pani Jolanta swoim zaangażowaniem zmienia wizerunek I postrzeganie pracy pomocy społecznej. Jej niepełnosprawność nie była i nie jest przeszkodą w rozwijaniu kariery zawodowej oraz permanentnym dokształcaniu się, tworzeniu różnych form wsparcia dla klientów MOPS. Poświęca się  nie tylko dla osób niepełnosprawnych, ale działa również na rzecz dzieci i młodzieży, które znalazły swoje miejsce w prowadzonej przez ośrodek świetlicy środowiskowej, która została utworzona w rejonie miasta gdzie występują największe problemy wychowawcze wśród młodych mieszkańców Żar.

Według kierownictwa żarskiego MOPS-u, praca na rzecz drugiego człowieka energetyzuje ją, pozwala zapomnieć, a jednocześnie wskrzesza w niej chęć do dalszego działania i pozytywnego patrzenia w przyszłość.

JOLANTA SZYNKARCZUK (kategoria: Życie zawodowe)

Gorzowska pomoc społeczna

Pomysłodawca, autor i organizator Ośrodka Interwencji Kryzysowej W Gorzowie Wielkopolskim. Kilkakrotnie przeprowadzała reorganizacji tej jednostki. Stale podnosi swoje kwalifikacje, posiada między innymi dyplom pedagoga I psychologa. Kierowany przez nią Ośrodek podejmuje zarówno interwencyjne działania ratownicze, jaki systematyczną pomoc psychologiczną, pedagogiczną, prawną I socjalną. Oprócz pomocy indywidualnej utworzyła grupy terapeutyczne i psychoedukacyjne. Pomimo wielu lat w pracy I obcowania z najtrudniejszymi ludzkimi problemami nadal z wielkim entuzjazmem udziela wsparcia I pomaga ludziom w radzeniu sobie z kryzysami życiowymi. Mimo niedowładu ręki pływa, jeździ na rowerze, robi na drutach i prowadzić samochód. Swoją pracę na rzecz innych ludzi wykonuje profesjonalne, według najwyższy standardów, pozostając niezmiennie osobą niezwykle ciepłą, empatyczną i serdeczną. Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Gorzowa za osiągnięcia w pracy zawodowej w 2013 roku.

*****

ADRIANA SZKLARZ (kategoria Życie społeczne, I miejsce)

Specjalistka od spraw sercowych

Od ponad 10 lat zajmuje się propagowaniem transplantologii, poszerzaniem wiedzy na ten temat i budowaniem świadomości społecznej wokół dawstwa narządów. Stworzyła nowy odłam coachingu: wspiera pacjentów po transplantacji i ich rodziny – prowadzi dla nich spotkania i szkolenia. Organizatorka ogólnopolskiego marszu nordic walking, propagującego transplantację, marszu który nosi nazwę „imienia prof. Zbigniewa Religi +Popieram transplantację+”, na co otrzymała stosowną zgodę rodziny Profesora.

Według władz podgorzowskiej gminy Bogdaniec, postawa życiowa pani Adriany przekonuje innych, że warto podejmować walkę z chorobą, że można ja wygrać i służyć innym całym sobą, wzbogacając ich świat swoim doświadczeniem. Mimo ciągłej walki z możliwością odrzutu i codziennymi przeciwnościami pani Adriana nigdy nie okazuje słabości i smutku, jest dla nas wszystkich mentorem w kwestii walki z samym sobą i przesuwaniem granic – zapewniają.

 

 

 

ELŻBIETA ŁADNOWSKA (kategoria: Życie społeczne)

Pielęgniarka niepełnosprawnych sportowców

Z problemami niepełnosprawnych spotkała się jako pielęgniarka. Od powstania czyli od 35 lat jest zatrudniona w Gorzowskim Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start”. Wielokrotnie organizowała i koordynowała imprezy sportowe dla osób niepełnosprawnych o zasięgu wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym, takie jak: Międzynarodowy Miting Niepełnosprawnych w Lekkoatletyce, Otwarte Mistrzostwa Polski Niepełnosprawnych w Pływaniu, w Łucznictwie, w Szachach oraz Zawody Ogólnopolskie w Strzelectwie i w Podnoszeniu Ciężarów. Uczestniczy w organizacji wielu inicjatyw społecznych: „Światowego Dnia Inwalidy”, „Europejskiego Dnia Inwalidy”, czy „Lubuskiego Tygodnia Osób Niepełnosprawnych”. Dzięki aktywności pani Elżbiety osoby niepełnosprawne integrują się ze swoim środowiskiem lokalnym.

 

 

EWA ANNA PSYK (kategoria: Życie społeczne)

Obrońca gabinetu rehabilitacji

Przez sześć miesięcy w ubiegłym roku zaangażowała się w sprawę zamknięcia gabinetu rehabilitacji w Gozdnicy. Napisała petycję i zebrała podpisy mieszkańców, protestujących przeciw planom zamknięcia tej placówki – jedynej tego typu w gminie. Dla wielu mieszkańców gminy to oznaczałoby pogorszenie zdrowia, bo na prywatną fizjoterapię ich nie stać, a w dodatku do najbliższego gabinetu jest 30 km. Petycją zainteresowały się media, trafiła do najważniejszych instytucji w Warszawie. Jako pierwsza odpowiedziała Kancelaria Prezydenta RP i w efekcie mieszkańcy gminy nadal mogą korzystać z rehabilitacji w Gozdnicy.

 

 

BOŻENA KOBRZYŃSKA (kategoria:Życie społeczne)

Trudny przypadek dzielnej kobiety

Na rynku pracy pani Bożena to „trudny przypadek”: osoba z niepełnosprawnością, przed pięćdziesiątką, z dużą przerwą w karierze zawodowej. Świat się Jej zawalił, gdy w październiku ubiegłego roku spłonął jej dom i straciła cały swój dobytek. Nie poddała się, a dzięki Centrum Integracji Osób Niepełnosprawnych w Zielonej Górze podjęła staż w zielonogórskim Sądzie Rejonowym. Po jego zakończeniu została tam zatrudniona i jak twierdzi „podjęłam wymarzoną pracę”.

Pani Bożena jest doskonałym przykładem, że osoby pozytywnie nastawione do świata, nawet mimo dysfunkcji, „mogą góry przenosić”.

*****

 

 

 

 

ANNA MONIKA DOBRYCHŁOP (kategoria: Kultura i sztuka I miejsce)

Doktor od niepełnosprawnych

Doktor Anna Dobrychłop prowadzi intensywną i bogatą działalność naukową, jest autorką ponad dwudziestu publikacji naukowych, podejmujących m.in. problemy niepełnosprawności, pracy, czy rozwoju osobowościowego. Kiedy podjęła pracę zawodową jako Pełnomocnik Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim ds. studentów niepełnosprawnych, jej działalność ukierunkowała się jeszcze bardziej na problemy związane z życiem, funkcjonowaniem i pracą osób z niepełnosprawnościami. Pani Anna kontynuuje swoją działalność organizując warsztaty, akcje i spotkania aktywizujące osoby z niepełnosprawnością, zwłaszcza studentów. Według władz Jej uczelni, pani doktor jest osobą nieprzeciętnie angażującą się w proces wspierania i aktywizowania ludzi, także z dysfunkcjami, a równocześnie ma ujmującą cechę „uchylania” się przed rozgłosem. Za każdym razem jej działania wykraczają ponad to, co niezbędne i formalnie wymagane = to idealna kandydatka do tytułu Lady D. – uważają.

* * * * * * * * * * * * * * * *